تبلیغات
مهدویت 2 - آیات و روایات بهترین راه شناخت امام زمان علیه السلام

آیات و روایات بهترین راه شناخت امام زمان علیه السلام

دوشنبه 11 بهمن 1389 01:51 ب.ظ

نویسنده : احمد دهداری
بسم الله الرحمن الرحیم
آیات و روایات بهترین راه شناخت امام زمان علیه السلام
براى شناخت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، ویژگى هاى شخصى ، كیفیت غیبت و ظهورهیچ راهی بهتر از آیات شریفه قرآن كریم و روایات معصومین علیهم السلام نیست.
- رسول اکرم صلى الله علیه وآله وسلمفرمودند:
«روز قیامت فرا نمى رسد مگر آنكه از بین ما «قائم حقیقى» قیام نماید. و آن قیام، زمانى خواهد بود كه خداى عزّوجلّ او را اجازه فرماید. هركس پیرو او باشد نجات مى یابد و هركه از فرمانش تخلّف ورزد، هلاك مى شود. اى بندگان خدا ! خدا را، خدا را; بر شما باد كه به نزدش آیید اگرچه بر روى یخ و برف راه روید. زیرا او خلیفه خداى عزّوجلّ و جانشین من است.»
- امیرالمؤمنین على علیه السلام به امام حسین علیه السلام فرمودند:
«نهمین فرزند تو اى حسین! قیام كننده به حق و آشكار سازنده دین و گستراننده عدالت است. امام حسین علیه السلام گوید: پرسیدم: یا امیرالمؤمنین! آیا حتماً چنین خواهد شد؟
فرمود: آرى! قسم به كسى كه حضرت محمد صلى الله علیه وآله وسلم را به پیامبرى بر انگیخت و او را بر تمام خلایق برگزید، چنین خواهد شد، امّا بعد از غیبت و حیرتى كه در آن كسى ثابت قدم بر دین نمى ماند مگر مخلصین و دارندگان روح یقین آنان كه خداوند نسبت به ولایت ما از آنان پیمان گرفته و ایمان را بر صفحه دلشان نگاشته و با روحى از جانب خود تأیید فرموده است.»
ـ حضرت زهراعلیها السلام فرمودند: «رسول خدا صلى الله علیه وآله وسلم به من فرمودند: اى فاطمه! ترا بشارت باد به اینكه حضرت مهدى علیه السلام از نسل توست.»
- امام حسن علیه السلام فرمودند:
«نهمین فرزند برادرم حسین علیه السلام است که خداوند در زمان غیبت، عمرش را بسیار طولانی می کند و آنگاه او را به صورت جوانی کمتر از چهل سال ظاهر می سازد. تا دانسته شود که خداوند به هر چیزی قادر است.
این امر که فرارسیدن موعد آن را انتظار می کشید واقع نمی شود مگر بعد از آن که برخی از شما از برخی دیگر بیزاری بجوید، و برخی در صورت برخی آب دهان بیندازد و بعضی از شما بعضی دیگر را کافر بداند و یکدیگر را لعن کنند.
وهمه خیرها در آن زمانست، زیرا قائم ما قیام می کند و همه این حوادث را از بین می برد.
در زمان او درندگان با یکدیگر سازش می کنند، زمین گیاهش را خارج می کند، آسمان برکاتش را فرو می فرستد، گنج های نهفته در دل زمین برای او ظاهر می شود. بین شرق و غرب عالم تحت سیطره او در می آید. خوشا به سعادت کسی که زمان او را درک کند و به اوامر او گوش فرا دهد.»
- امام حسین علیه السلام فرمودند:
«دوازده هدایت شده هدایتگر از بین ما هستند، اولین آنان امیرالمؤمنین على بن ابیطالب علیه السلام و آخرین آنان، نهمین فرزند من است كه پیشواى قیام كننده به حق خواهد بود، خداوند به وسیله او زمین را پس از مردنش زنده مى كند و به دست او دین حق را بر تمامى ادیان پیروز مى سازد، اگرچه مشركان را ناخوشایند باشد.»
ـ امام سجادعلیه السلام زمانى كه این آیه شریفه را قرائت نمود: «وَعَد اللّه الّذین آمنوا منكم و عملوا الصالحات لیستخلفنَّهم فى الأرض كما استخلف الذین من قبلهم و لیمكّننّ لهم دینهم الّذى ارتضى لهم و لیبدِّلنّهم من بعد خوفهم أمناً یعبدوننى و لایشركون بى شیئاً» فرموند:
«به خدا سوگند! آنان شیعیان ما اهلبیت هستند، خدای تبارک وتعالی ـ خلافت در زمین و اقتدار بخشیدن به دین را ـ به وسیله آنان و به دست مردى از ما، كه مهدى این امت است، تحقق خواهد داد و هم اوست كه پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم در باره اش فرمود: اگر از عمر دنیا جز یك روز باقى نمانده باشد، خداوند همان روز را آنچنان طولانى خواهد كرد كه مردى از خاندان من كه همنام من است فرا برسد و زمین را آنچنان كه از ظلم و جور پر شده باشد، از عدل و داد آكنده سازد.»1
ـ امام زین العابدین علیه السلام فرمودند:
«براى قائم ما دو غیبت هست. یكى از آن دو طولانى تر از دیگرى است... و آن قدر طول خواهد كشید كه اكثر معتقدین به ولایت، از او دست خواهند كشید. در آن زمان كسى بر امامت و ولایت او ثابت قدم و استوار نمى ماند مگر آن كه ایمانش قوى، و شناختش درست باشد و در نفس خویش نسبت به حكم و قضاوت ما هیچ گرفتگى و كراهتى احساس نكند و تسلیم ما اهلبیت باشد.»
ـ امام باقرعلیه السلام در باره قول خداى عزّوجلّ: «الذین إن مكّنّاهم فى الأرض اقاموا الصلوة و آتوا الزكاة...» فرمود:
«این آیه درحق قائم آل محمد صلى الله علیه وآله وسلم است در حق حضرت مهدى علیه السلام و یاران او كه خداوند شرق و غرب زمین را تحت سلطه آنان قرار مى دهد و به وسیله آنان دین را پیروز گردانده و بدعتها و باطل ها را مى میراند.»2
ـ امام صادق علیه السلام فرمود: آیه «أمّن یجیب المضطرّ اذا دعاه و یكشف السّوء و یجعلكم خلفاء الأرض» در باره قائم از آل محمدصلى الله علیه وآله وسلم نازل شده است. به خدا سوگند، او همان مضطرّ درمانده اى است كه چون در مقام ابراهیم دو ركعت نماز گزارد و فرج خویش از خدا بخواهد، خداوند دعایش را اجابت كند و بدیها را برطرف سازد و او را در زمین خلیفه قرار دهد.»3
ـ امام صادقعلیه السلام در باره قول خداى عزّوجلّ: «هو الذى ارسل رسوله بالهدى و دین الحق لیظهره على الدّین كلّه و لو كره المشركون» فرمود:
«به خدا سوگند! هنوز تأویل این آیه نازل نشده است و تا زمان قیام قائم علیه السلام نیز نازل نخواهد شد. پس زمانى كه قائم علیه السلام بپا خیزد، هیچ كافر و مشركى نمى ماند مگر آنكه خروج او را ناخوشایند مى شمارد.» 4
- امام كاظم علیه السلام فرمودند:
«صاحب این امر ـ حضرت مهدى (علیه السلام) ـ تنها، غریب، غائب و دور از اهل و خونخواه پدرخویش مى باشد.»
ـ امام رضا علیه السلام فرمودند:
« بعد از امام حسن عسكرى علیه السلام فرزندش حضرت حجّت قائم، امام خواهد بود. آن كسی كه در دوران غیبتش مورد انتظار، و در زمان ظهورش مورد اطاعت مؤمنان است. اگر از عمر دنیا جز یك روز باقى نمانده باشد، خدا همان روز را چنان طولانى كند كه قیام فرماید و زمین را از عدالت پر كند چنانكه از ستم پر شده باشد.»
- امام جواد علیه السلام در باره اینكه چرا حضرت مهدى علیه السلام«منتظَر» نامیده مى شود فرمود:
«او را غیبتى هست كه زمانش زیاد است و پایانش به طول مى انجامد. پس مخلصین چشم انتظار قیام او مى مانند و شك كنندگان به انكار او بر مى خیزند و منكرین به استهزاى او مى پردازند و تعیین كنندگان وقت ظهور مورد تكذیب قرار مى گیرند و عجله كنندگان در آن هلاك مى شوند و تسلیم شدگان نجات مى یابند.»
- امام على النقى علیه السلام فرمودند :
«زمانى كه صاحب و امام شما از دیار ستمگران غایب گشت، چشم انتظار فرج باشید.»
ـ امام حسن عسكرى علیه السلام فرمودند :
«كسى كه فرزندم ـ مهدى علیه السلام را انكار كند مانند كسى است كه تمام پیامبران و رسولان الهى را قبول داشته باشد، اما نبوت حضرت محمد رسول اللّه صلى الله علیه وآله وسلم راانكار كند. و انكار كننده رسول اللّه مانند كسى است كه همه انبیاء را انكار نماید. چون اطاعت آخرین امام ما به منزله اطاعت اولین امام است و منكر آخرین امام ما به منزله منكر اولین امام است.»

منابع:
کتابهای: بحار الانوار - منتخب الاثر - کمال الدین و النعمة - عیون اخبار الرضا- یوم الخلاص-بشاره الاسلام
1ــ سوره نور آیه 55 خدا به مؤمنان و شایستگان شما وعده داده كه آنان را در زمین همچون پیشینیان خلافت بخشد و دین مورد رضایت خود را براى آنان تمكین و اقتدار دهد و ترس آنان را به امنیّت تبدیل كند تا مرا بپرستند و شرك نورزند.ـ تفسیر عیاشى
سوره حج، آیه 41 كسانى كه اگر آنان را در زمین قدرت بخشیم نماز به پا مى دارند و زكات مى دهند. ـ تأویل الآیات الظاهرة ـ كتاب خطى
سوره نمل، آیه 62 جز خدا كیست كه دعاى درمانده واقعى را اجابت كند و بلاء را رفع نماید و شما را خلفاى زمین قرار دهد؟ ـ تفسیر قمى
سوره توبه، آیه 33 اوست خدایى كه پیامبرش را با هدایت و دین حق فرو فرستاد تا آن را بر همه ادیان پیروز گرداند اگرچه ناخوشایند كافران باشد.ـ كمال الدین و تمام النعمة ـ شیخ صدوقدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -