تبلیغات
مهدویت 2 - وظایف منتظران جوان

وظایف منتظران جوان

دوشنبه 11 بهمن 1389 01:48 ب.ظ

نویسنده : احمد دهداری
وظایف منتظران جوان
تلاش دشمن این است كه تعهد ما را به احكام دین كم رنگ و ضعیف سازد. آنها زن و مرد و جوان و پیر را هدف قرار داده و مى‏خواهند سنگرهاى فرهنگى و علمى ما را تصرف كنند و آن را از اسلام و از افتخار مسلمین به گذشته‏ هاى خود تهى كنند. اینان به اسم ملیت، تمدن، وطن و حمایت از آزادى، تجدّد، دفاع از حقوق بانوان، روشن فكرى و طرح عناوین فریبنده به معنویت، اسلامیت و ولایت، حمله مى‏كنند. هم‏چنین از موج اسلام گرایى در دریاى متلاطم جامعه میلیاردى و شور و شوق مسلمانان براى بازگشت به مبانى اصیل اسلامى به وحشت افتاده و در برابر انقلاب عظیم اسلامى از هیچ‏گونه توطئه‏اى فروگذار نیستند.
جوانان ما باید در راه عقیده و روش خود ثابت قدم و استوار بوده و دین خدا را یارى كنند تا آقا و مولاى خود را شاد و مسرور سازند. در برابر این همه كینه، مكر، سیاست‏هاى مكارانه، هجوم فرهنگى، افكار الحادى و اسلام‏زدا، تبلیغات شوم و قلم به دست‏هاى مزدور، این جوانان غیرتمند مسلمان هستند كه باید از اسلام، آرمان‏ها و اهداف آن دفاع كنند و توطئه ‏ها را بى‏اثر سازند. همه منتظران باید از سنگرهاى اسلام و مرزهاى فكرى و عقیدتى اسلام حفاظت كنند.
اگر جهاد اكبر و جهاد كبیر جزء وظایف منتظران عصر غیبت است، مشكلاتى را به همراه خواهد داشت. هم جهاد اكبر این مشكلات را دارد و هم جهاد كبیر. كسى كه مى‏خواهد خود را بسازد با این مشكلات روبه رو مى‏شود و كسى كه در صدد ساختن دیگران است، باز با این مشكلات درگیر است، البته منتظران حقیقى در مسیر ایفاى مسئولیت خویش پایدارى و مقاومت مى‏كنند. توجه به بعضى از وظایفى كه مى‏تواند در رشد، بالندگى و پویایى جامعه اسلامى مؤثر باشد عبارتند از:

شناخت حجت خدا و امام عصر(عج)
اوّلین و مهم‏ترین وظیفه‏اى كه هر شیعه منتظر بر عهده دارد كسب معرفت از وجود مقدس امام و حجت زمان خویش است. این موضوع بدان درجه اهمیت دارد كه در روایت آمده است:
مَنْ ماتَ وَ لَمْ یَعْرِفْ اِمامَ زَمانِهِ ماتَ مَیْتَةً جاهِلَیَّةً؛
هر كسى بمیرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلى مرده است.
البته مقصود از «معرفت امام» را كه در روایت‏هاى متعدد به آن اشاره شده مى‏توان چنین تبین كرد:
بدون تردید، مقصود از شناختى كه امامان ما، كه درودها و سلام‏هاى خداوند برایشان باد، تحصیل آن را نسبت به امام زمان مان امر فرموده‏ اند، این است كه ما آن حضرت را آن‏چنان‏كه هست بشناسیم، به ‏گونه‏اى كه این شناخت سببِ در امان ماندن ما از شبهه ‏هاى ملحدان و مایه نجات مان از اعمال گمراه كننده مدعیان دروغین باشد و این‏چنین شناختى جز به دو امر حاصل نمى‏گردد: اوّل شناختن مشخص امام(عج) به نام و نسب و دوم، شناخت صفات و ویژگى‏هاى او و به دست آوردن این دو شناخت از اهم واجبات است.
البته شناخت دوم مى‏تواند در زندگى فردى و اجتماعىِ منتظران، منشأ اثر و تحوّل باشد، زیرا اگر كسى به حقیقت به صفات و ویژگى‏هاى امام عصر(عج) و نقش و جایگاه آن حضرت در عالم هستى و فقر و نیاز خود نسبت به او واقف شود، هرگز از یاد و نام آن حضرت غافل نمى‏شود. البته شناخت و معرفت حقیقى به آن حضرت جز با عنایت خداوندى میسور نیست. بنابراین، باید از درگاه الهى توفیق شناخت حجتش را درخواست كرد.


تهذیب نفس و كسب فضایل اخلاقى
وظیفه مهم شیعه منتظر، تهذیب نفس و آراستگى به اخلاق نیكوست. در روایتى از امام صادق(ع) آمده است:
هر كس دوست مى‏دارد از یاران حضرت قائم(عج) باشد باید منتظر باشد و در این حال، به پرهیزگارى و اخلاق نیكو رفتار نماید، پس چنان‏چه در این حال بمیرد و پس از مردنش قائم(عج) به پا خیزد، پاداش او هم چون پاداش كسى خواهد بود كه آن حضرت را درك كرده است، پس كوشش كنید و در انتظار بمانید، گوارا باد شما را اى گروه مشمول رحمت خداوند.
در توقیع شریفى كه از سوى حضرت براى شیخ مفید صادر شد، اعمال ناشایست و گناهانى كه از شیعیان آن حضرت سر مى‏زند یكى از اسباب طولانى شدن غیبت و دورى شیعیان از لقاى ایشان شمرده شده است.


پیوند با مقام ولایت
حفظ و تقویت پیوند قلبى با امام عصر(عج) و تجدید دایمى عهد و پیمان با آن حضرت از وظایف مهمى است كه شیعیانِ منتظر به عهده دارند. یك شیعه و منتظر واقعى على رغم غیبت ظاهرى آن حجت الهى هرگز نباید احساس كند كه در جامعه رها و بى‏مسئولیت بوده و هیچ تكلیفى نسبت به امام و مقتداى خود ندارد. از شیعیان خواسته شده كه در آغاز هر روز و حتى بعد از نمازواجب دعاى عهد بخوانند كه نشان از اهمیت پیوند دایمى شیعیان با مقام عظماى ولایت دارد.
اگر شیعه، در آغاز روز با حضور قلب و توجه، چنین عهد و پیمانى را با امام(ع) تجدید كند، هرگز تن به ركود، ذلت، خوارى، ظلم و بى‏عدالتى نمى‏دهد، هرگز دچار بحران فرهنگى و از خود بیگانگى، یأس و نومیدى و انحطاط نخواهد شد. به دلیل اهمیت و اعتبار دعاى عهد بخشى از آن را نقل‏ مى‏كنیم:
بار خدایا! من در بامداد این روز و تمام دوران زندگانى‏ام، عهد و عقد و بیعتى را كه از آن حضرت برگردن دارم با او تجدید مى‏كنم كه هرگز از آن عهد و بیعت برنگردم و بر آن پایدار بمانم. بار خدایا! مرا از انصار و یاران آن حضرت و مدافعان از حریم مقدس او و شتابندگان در پى انجام مقاصدش و امتثال كنندگان اوامر و نواهى‏اش و حمایت كنندگان از وجود شریفش و سبقت جویان به سوى خواسته ‏اش و شهید شدگان در ركاب و در حضور حضرتش قرار ده.


كسب آمادگى براى ظهور حجت حق
در این عصر بر شیعیان لازم است كه با مسلح شدن به تجهیزات نظامى روز خود را براى مقابله با دشمنان قائم(عج) آماده سازند. البته در حال حاضر، به دلیل وجود حكومتى شیعى و حاكمیت فقیه جامع الشرایط بر سرزمین اسلامى این وظیفه در درجه اوّل بر عهده حكومت اسلامى است كه قواى مسلح كشور را در بالاترین حدّ آمادگى نظامى قرار دهند تا به فضل خدا در هر لحظه كه اراده الهى بر ظهور منجى عالم بشریت قرار گرفت بتوانند به بهترین نحو در خدمت آن حضرت باشند.
در خصوص این وظیفه از امام صادق(ع) چنین نقل شده است:
هر یك از شما باید براى خروج حضرت قائم(عج) سلاحى مهیا كند، هر چند یك تیر شد كه خداى تعالى هرگاه بداند كه كسى چنین نیتى دارد امیدوارم عمرش را طولانى كند تا آن حضرت را درك كند. (و از یاران و همراهانش قرار گیرد.)دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -