تبلیغات
مهدویت 2 - عدالت‏خواهى، شعار محورى مهدویت

عدالت‏خواهى، شعار محورى مهدویت

جمعه 24 دی 1389 02:40 ب.ظ

نویسنده : احمد دهداری
عدالت‏خواهى، شعار محورى مهدویت

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: مظهر عدل پروردگار، امام زمان(عج) است و مى ‏دانیم كه بزرگ‏ ترین خصوصیت امام زمان(ارواحنا فداه) - كه در دعاها و زیارات و روایات آمده است - عدالت مى ‏باشد: «یملأ الله به الأرض قسطا و عدلا».(1)

عدالت فراگیر، برجسته ‏ترین شعار مهدویت

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: برجسته ‏ترین شعار مهدویت عبارت است از عدالت. مثلا در دعاى ندبه وقتى شروع به بیان و شمارش صفات آن بزرگوار مى ‏كنیم، بعد از نسبت او به پدران بزرگوار و خاندان مطهرش، اولین جمله‏اى كه ذكر مى ‏كنیم، این است: «أین المعد لقطع دابر الظلمه أین المنتظر لاقامة الامت و العوج أین المرتجى لازالة الجور و العدوان»(2) یعنى دل بشریت مى‏ تپد تا آن نجات ‏بخش بیاید و ستم را ریشه‏ كن كند؛ بناى ظلم را - كه در تاریخ بشر، از زمان‏ هاى گذشته همواره وجود داشته و امروز هم با شدت وجود دارد - ویران كند و ستمگران را سر جاى خود بنشاند. این اولین درخواست منتظران مهدى از ظهور آن بزرگوار است. یا در زیارت آل یاسین وقتى خصوصیات آن بزرگوار را ذكر مى‏ كنید، یكى از برجسته ‏ترین آن‏ها این است كه«الذى یملا الارض عدلا و قسطا كما ملئت جورا و ظلما»(3). انتظار این است كه او همه‏ى عالم - نه یك نقطه - را سرشار از عدالت كند و قسط را در همه جا مستقر نماید.(4)

انتظار امام زمان(عج) یعنى انتظار اقامه‏ى عدل و قسط

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: تاریخ اسلام نشان داد كه اسلام به بركت همین احكام نورانى، در یك دوره‏ى طولانى، صاحب علم و صنعت در كل جهان بوده است. اما جهت همه‏ى این ‏ها عدالت است. ثروت هست، اما باید عدالت در جامعه تضمین شود. براى عدالت، منتظر امام زمانیم. پیغمبران آمدند، همه هم براى اقامه‏ى قسط آمدند«لیقوم الناس بالقسط».(5) این‏ ها حرف ‏هاى خیلى پرمعنایى است كه قرآن به ما گفته است، نهج‏البلاغه به ما گفته است و در روایات ائمه هم هست. این، جهت را مشخص مى ‏كند. قسط یعنى همین؛ اگر جامعه برخوردار است، همه باشند. نمى ‏گوییم همه یكسان، چون یكسانى امكان ندارد. بالاخره تلاش ‏ها، همت‏ ها و قوت ‏ها مختلف است.(6)

عدالت، زمینه ‏ساز نیل به كمالات انسانى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: فورى‏ ترین هدف تشكیل نظام اسلامى، استقرار عدالت اجتماعى و قسط اسلامى است. قیام پیامبران خدا و نزول كتاب و میزان الهى، براى همین بود كه مردم از فشار ظلم و تبعیض و تحمیل نجات یافته، در سایه‏ى قسط و عدل زندگى كنند و در پرتو آن نظام عادلانه، به كمالات انسانى نایل آیند.(7)

لزوم قدرت در اجراى فراگیر عدالت در مهدویت

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: عدالتى كه ما در انتظار آن هستیم - عدالت حضرت مهدى(عج) كه مربوط به سطح جهان است - با موعظه و نصیحت به دست نمى‏آید؛ یعنى مهدى موعود ملت‏ ها نمى‏ آید ستمگران عالم را نصیحت كند كه ظلم و زیاده‏ طلبى و سلطه‏گرى و استثمار نكنند. با زبان نصیحت، عدالت در هیچ نقطه‏ى عالم مستقر نمى ‏شود. استقرار عدالت، چه در سطح جهانى - آن طور كه آن وارث انبیاء انجام خواهد داد - و چه در همه‏ى بخش ‏هاى دنیا، احتیاج به این دارد كه مردمان عادل و انسان‏ هاى صالح و عدالت ‏طلب، قدرت را در دست داشته باشند و با زبان قدرت با زورگویان حرف بزنند. با كسانى كه سرمست قدرت ظالمانه هستند، نمى ‏شود با زبان نصیحت حرف زد؛ با آن ‏ها باید با زبان اقتدار صحبت كرد. آغاز دعوت پیغمبران الهى با زبان نصیحت است، اما بعد از آن كه توانستند طرفداران خود را گرد آورند و تجهیز كنند، آن گاه به دشمنان توحید و دشمنان بشریت، با زبان قدرت حرف مى ‏زدند.(8)

ظهور امام، پایان ظلم و بیدادگرى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: خدا به وسیله‏ى امام زمان، زمین را از دین خودش هم پر مى‏كند؛ اما آن چیزى كه در دعا و زیارت و روایت گفته مى ‏شود، «یملا الارض به الدین، دین الحق » نیست - مگر در بعضى از جاها كه تعبیراتى هست - متعلق«یملأ»، قسط و عدل، عدالت، دادگرى و انصاف است. چرا؟ چون بشر بیشتر از همه چیز، از ظلم و بیدادگرى رنج مى ‏برد.(9)

ظهور عدالت، هدف نهایى ظهور

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: نظام اسلامى، نظام عدالت است. شما كه آرزومند و مشتاق ظهور خورشید مهدویت در آخرالزمان هستید و الان حدود هزار و دویست سال است كه ملت اسلام و شیعه در انتظار ظهور مهدى موعود(عج) است، چه خصوصیتى براى آن بزرگوار ذكر مى ‏كنید؟ «الذى یملا الله به الارض قسطا و عدلا»(10) نمى ‏گویید كه«یملا الله به الارض دینا». این، نكته‏ى خیلى مهمى است. چرا به این نكته توجه نمى‏ كنیم؟ اگر چه قسط و عدل متعلق به دین است، اما هزار سال است كه امت اسلامى براى قسط و عدل دعا مى ‏كند. این نظام اسلامى به وجود آمده است؛ اولین كارش اجراى قسط و عدل است.(11)

عدالت ‏خواهى، عامل شادمانى از ولادت منجى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: همه‏ى انسان‏ هاى طول تاریخ، نسبت به این پدیده‏ى عظیم و شگفت ‏آور، احساس نیاز معنوى و قلبى كرده‏اند؛ چون تاریخ، از اول تا امروز و از امروز تا لحظه‏ى طلوع آن خورشید جهان تاب، با ظلم و بدى و پلیدى آمیخته بوده است. همه‏ى كسانى كه از ظلمى رنج برده‏اند - چه آن‏ هایى كه به خودشان ظلم شده است و رنج برده‏اند و چه آن ‏هایى كه به ستم‏كشى دیگران نگاه كرده‏اند و رنج برده‏اند - با یاد ولادت این منجى عظیم تاریخ و بشر، در دلشان امیدى به وجود مى‏آید.(12)

تأمین عدالت، هدف بزرگ قیام اولیاء

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: هدف بزرگ پیامبران و هدف قیام ولى‏ عصر(عج) تأمین عدالت اجتماعى است.(13)

پی نوشت ها:
1- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خجسته سالروز ولادت امام زمان (عج) 22/12/68.
2- سید ابن طاووس، الاقبال، ص 297.
3- شیخ صدوق، كمال‏الدین، ج 1، ص 287.
4- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‏ى شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81.
5- حدید(57) 25.
6- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهورى حجت الاسلام«سید محمد خاتمى» 12/5/76.
7- پیام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره)، 10/3/69.
8- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‏ى شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81.
9- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خطبه ‏هاى نماز جمعه‏ى تهران، 12/11/75.
10- كفایة الاثر، ص 89.
11- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار با جمعى از فرماندهان و پرسنل نیروى انتظامى، 25/4/76.
12- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در جمع اقشار مختلف مردم در روز میلاد پربركت حضرت ولى‏عصر(عج)، 17/10/74.
13- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار با مسئولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى، در آستانه‏ى یازدهمین سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى ایران، 9/11/68.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -