با توجه به تأكیدات مكرر مقام معظم رهبری در مورد تهاجم فرهنگى و جنگ نرم  ، گزیده ایی از بیانات ایشان در ذیل آورده شده است :

«امروز، تهاجم فرهنگى عظیمى علیه اسلام هست كه مستقیم به انقلاب ارتباطى ندارد و وسیع‏تر از انقلاب است، بر علیه اسلام است. یك تهاجم فوق‏العاده‏ى فرهنگى، اجتماعى و سیاسى با ابعاد گسترده علیه اسلام، یعنى حتى اسلامى [ابتدایى و عادى‏] كه میان توده‏ى مردم مثلاً الجزایر است. فقط یك استثناء دارد و آن اسلام وابسته به دستگاه‏هاى استعمارى و فهدگونه است. جاهایى كه به طور مستقیم به این اسلام مربوط اند، از این تهاجم مستثنا هستند!!. و الا حتى اسلام به معناى اعتقاد عوامانه مردم هم مورد تهاجم است، چه برسد به اسلام ناب، اسلام انقلاب، اسلام به تفسیر ایران به تعبیر خودشان؛ آن كه دیگر وضع‏اش روشن است». (بیانات مقام معظم رهبرى    1368/9/7)

 

رهبر انقلاب از تعبیر «جنگ» براى این هجوم تأكید ویژه‏اى دارند. «مسأله فرهنگ را به معناى واقعى كلمه، یك «جنگ» به حساب بیاورید. البته این حرف‏ها شاید براى آقایان تكرارى باشد، اما من تأكید مى‏كنم. علت هم این است كه در طول این سال‏ها هر چه در این زمینه گفته شده، درست فهم نشده است». ( بیانات مقام معظم رهبرى   1386/6/20 )

 

«من پریروز در روزنامه... گزارشى از تشكیل «ناتوى فرهنگى» را خواندم. یعنى در مقابل پیمان ناتو كه آمریكایى‏ها در اروپا به عنوان مقابله با شوروى سابق یك مجموعه مقتدر نظامى به وجود آوردند؛ اما براى سركوب هر صداى معارض با خودشان در منطقه خاورمیانه و آسیا و غیره از آن استفاده مى‏كردند، حالا یك ناتوى فرهنگى هم به وجود آورده‏اند. این بسیار چیز خطرناكى است. البته حالا هم نیست؛ سال‏هاست كه این اتفاق افتاده است.

 مجموعه زنجیره‏ى به هم پیوسته رسانه‏هاى گوناگون - كه حالا اینترنت هم داخل‏اش شده است و ماهواره‏ها و تلویزیون‏ها و رادیوها - در جهت مشخصى حركت مى‏كنند تا سررشته تحولات جوامع را به عهده بگیرند. حالا كه دیگر خیلى هم آسان و رو راست شده است!!».

(بیانات مقام معظم رهبرى   1385/8/18)

 

«انتظارى كه از اساتید دانشگاه‏ها در این جنگ و مبارزه نرم مى‏رود فراتر از انتظارى است كه از دانش‏جویان وجود دارد. دانشجویان افسران جوان این جبهه هستند كه ضمن دارا بودن فكر، عمل، و بصیرت، در صحنه نیز حضور دارند و با آزمودن صحنه، در چهارچوب كار مى‏كنند. اما اساتید دانشگاه‏ها فرماندهان جبهه جنگ نرم هستند. فرماندهان این جبهه باید با شناخت مسایل كلان، شناسایى دشمن و كشف اهداف او، طراحى كلان انجام دهند و بر اساس این طراحى حركت كنند».

( بیانات مقام معظم رهبرى    1388/6/8 )

 

«در این جنگ نرم وظیفه مجموعه‏هاى فرهنگى این است كه هنر را تمام عیار و با قالبى مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود».

( بیانات مقام معظم رهبرى   1388/6/14)

 

«مسأله، مسأله ایران و اسلام است. مسأله عزیزترین اندوخته‏هاى یك ملت است، مگر شوخی است؟ دشمن مى‏خواهد با این اندوخته‏ها شوخى كند و او را به بازى بگیرد. لذا باید جبهه فرهنگى و سنگرهاى فرهنگى به وجود بیاید و امروز روز كار است و باید همه كار كنند. امروز روزى است كه همه آن كسانى كه استعداد دارند باید در زمینه فرهنگى كار كنند و كارهاى نشده هم زیاد است. این آن چیزى است كه مورد خطاب من به همه اهل فكر و فرهنگ و هنر و ادب و دانش و معلومات و معارف است و این را یك چیز لازمى مى‏دانم».( بیانات  مقام معظمرهبرى   1372/5/8)

«لازم است در میان ادبا و روشن فكران و نویسندگان و شعرا و هنرمندان و سینماگران و دانشمندان و اساتید، یك بسیج عمومى براى مقابله با جریان تهاجم فرهنگى كه دشمن هدایت مى‏كند انجام بگیرد». (بیانات مقام معظم رهبرى    1385/8/8)

 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جنگ نرم عظیمی كه دشمنان در مقابل ملت ایران و نظام اسلامی به راه انداخته اند، نخبگان فكری از جمله دانشجویان را به هوشیاری و فعالیت مبتنی بر فكر و تدبر در این عرصه فراخواندند و افزودند: دانشجویان عزیز، افسران جوان ایران و جمهوری اسلامی در جبهه مقابله با جنگ نرم دشمنان و جریان شیطانی متكی بر زور و تزویر و پول هستند.(بیانات مقام معظم رهبری    1388/6/4)

 

دانشجویان افسران جوان این جبهه هستند كه ضمن دارا بودن فكر، عمل، و بصیرت، در صحنه نیز حضور دارند و با آزمودن صحنه، در چارچوب، كار می كنند اما اساتید دانشگاهها فرماندهان جبهه جنگ نرم هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: فرماندهان این جبهه باید با شناخت مسائل كلان، شناسایی دشمن و كشف اهداف او، طراحی كلان انجام دهند و براساس این طراحی حركت كنند. (بیانات مقام معظم  رهبری   1388/06/8)

 

 

رهبر انقلاب در دیداری كه با دانشجویان داشتند، فرجام طرح ریزی های دشمنان را شكست تلقی كردند و نقش نخبگان در این میدان را مورد توجه قرار دادند. ایشان فرمودند:« دانشگاه باید بهوش باشد. دانشجوى مؤمن و مسلمان و دانشجوئى كه به كشورش علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مند است و دانشجوئى كه به آینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى كشور و آینده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى نسل خودش دلبسته است، باید هوشیار باشد. بدانید اینها دارند طراحى میكنند؛ البته شكست میخورند. من الان به شما عرض میكنم، اینها در نهایت شكست میخورند؛ اما درجه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى بیدارى و هوشیارى من و شما میتواند در میزان خسارت و ضررى كه وارد میكنند، تأثیر بگذارد. اگر هوشیار باشیم، نمیتوانند صدمه و ضررى بزنند. اگر غفلت كنیم، احساساتى بشویم، بى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تدبیر عمل كنیم، یا خواب بمانیم و اینجور عوارض به سراغمان بیاید، ضرر و زیان و هزینه بالا خواهد بود؛ ولو در نهایت موفق نخواهند شد.من الان به شما عرض میكنم، اینها در نهایت شكست می خورند؛ اما درجه‏ى بیدارى و هوشیارى من و شما میتواند در میزان خسارت و ضررى كه وارد میكنند، تأثیر بگذارد. اگر هوشیار باشیم، نمی توانند صدمه و ضررى بزنند. اگر غفلت كنیم، احساساتى بشویم، بى‏تدبیر عمل كنیم، یا خواب بمانیم و این جور عوارض به سراغمان بیاید، ضرر و زیان و هزینه بالا خواهد بود؛ ولو در نهایت موفق نخواهند شد(بیانات مقام معظم رهبری    1388/6/4)

 

 

 

رهبر انقلاب پیشتر مطالبی را مطرح كرده بودند كه توجه بدانها راهگشا خواهد بود. ایشان فرموده بودند:«در جنگ فرهنگى، در جنگ سیاسى، در جنگ امنیتى، تحرك دشمن را درست نمى‏توان دید. گاهى اوقات، دشمن كار را به گونه‏اى ترتیب مى‏دهد كه حرف حقى، از زبان یك نفر صادر بشود! دشمن ناحق و باطل است، پس چرا مى‏خواهد این حرف حق از زبان آن شخص صادر بشود؟ چون مى‏خواهد پازل خودش را كامل كند. این پازل از صد یا دویست قطعه تشكیل شده؛ یك قطعه‏اش هم همین حرف حقى است كه آن شخص باید بزند تا این پازل را كامل كند! اینجا این حرف حق را نباید زد. پازل دشمن را كامل نباید كرد. در این حد هوشیارى لازم است! بله، وارد سیاست بشوید و فكرِ سیاسى كنید؛ اما بسیار هوشیار. دشمن نباید بتواند از هیچ حركت و اظهار و موضعگیرى شما استفاده كند. این، اصل اول و یك خط قرمز است(بیانات مقام معظم رهبری         1386/2/31)

 

 

این مسأله تهاجم فرهنگی كه بنده بارها از آن اسم می‌آروم و حقیقتا و قلبا و روحا نسبت به آن حساس هستم، دو شاخه اساسی و مهم دارد كه هر دویش برای شما قابل توجه است. یكی عبارت است از جایگزین كردن فرهنگ بیگانه به جای فرهنگ بومی كه این ادامه همان كاری است كه در دوران پهلوی به صورت آزاد و نرخ شاه‌عباسی انجام می‌گرفته و در دوران اسلامی قطع شد...

شاخه دوم عبارت‌است از حمله به جمهوری اسلامی و به ارزش‌های جمهوری اسلامی و ارزش‌های ملت ایران از طریق فرهنگی، با نوشتن، با تهیه فیلم‌ها یا نمایشنامه‌ها یا تنظیم كتاب‌ها یا فصلنامه‌ها، این كار هم الان در كشور ما با هدایت بیگانه دارد انجام می‌گیرد.» ایشان البته راه‌كار این تهاجم گسترده را هم ارایه می‌دهند: باید جبهه فرهنگی به وجود بیاید، سنگرهای فرهنگی باید به وجود بیاید. همه باید كار كنند و امروز روز كار است، امروز روزی است كه همه آن‌هایی كه دارای استعدادند، می‌توانند در زمینه فرهنگی كار كنند. كار نكرده هم زیاد است كه باید انجام گیرد  (بیانات مقام معظم رهبری     1372/5/8)